Tenis AşkıTENİS AŞKI

             Tenis aşkı  nedir diye sorduğumuz da, korta bir şekilde giren ve raketi eline alıp  tenis oynadıktan sonra bir daha etkisinden kurtulamamak derim. Tenis öyle bir spordur ki bağladı mı kişiyi bir daha kopamaz kişi. Tenisle yatar tenisle kalkar. Tenis oynar, antrenman yapar, tenis izler, tenis dersi alır, kısaca elinden gelen her şeyi yapar. İşte bu her şeyi yaptıran şey tenis aşkıdır.

Tenis Aşkı ile gelen mutluluk

Her yaştan  kişinin yapabileceği bir spor dalı olan tenis, 5 yaşından itibaren hem çocuklar hem de yetişkinler için çok yararlı bir spordur. Tenisin bedensel faydaları,kalbi koruması ve harekete bağlı iyileşmelerin yanı sıra bireysel bir spor olması sebebiyle kendinizi tanımanız,eksiklerinizi görmeniz ve kendinizi geliştirmeniz açısından yararları saymakla bitmez. Ayrıca tenis çok faydalı bir sosyalleşme aracıdır.

Teniste öğrenme ve kendinizi geliştirmenin sınırı yoktur. Gerekli teknik yetkinliklere ulaşmak; kişinin algı,beceri ve yetenek kavramlarına bağlıdır. Bu bağlamda kişi kendini tanır ve geliştirir. Tenis oynarken alınan  haz ve mutluluksa tenise çok farklı bir boyut katar.

Tenis bireysel bir spor olmasına karşın,sürekli farklı kişilerle oynama imkanı ile çok dinamik bir yapıya sahiptir. Yeni tenisçiler ve herkesin farklı oyun yapısı sayesinde herkes birbiriyle bir etkileşim halindedir. Bu da tenisinizi sürekli öğrenme ve geliştirme sürecine sokar. Farklı teknikte oyuncular kortta farklı taktiksel oyun yapılarıyla oynarlar. Bu da tenisin sabit bir kurgu ile oynanamayacağını gösterir. Hem bireysel farklılıklarına uyumsama göstermeli hem de kişisel olarak gelişimsel bir tenis oyununa sahip olunmalıdır.

Tüm bu konu bütünlüğü içinde tenisi tenis yapan en güzel şey ,kortta olmanın verdiği mutluluktur. Bu mutluluk  bazen ilk raket satın alındığında onu tutmak , onunla oynamak için hevesle korta koşmaktır. İlk dersi aldığınızda öğrenmenin verdiği istekle vuruşlar yapmaktır.  Mutluluk ilk maçınızı yaptığınız da duyduğunuz heyecandır. Ellerin titremesi ve telaştır. Mutluluk oyunun kalitesinden skoru unutmaktır. Mutluluk çok güzel bir forehand vurmaktır. Süper bir servis atmak ama sayı alamamaktır. Çok uzun süren bir ralliden sonra kaybettiğiniz puan sonrası rakibi alkışlamaktır. Kazanılan bir maç sonrası rakibinizin elinizi sıkmasıdır.

Yani tenis sadece raketin topa vurması veya topu karşıya atmak şeklinde oynanan  bir oyun değildir. Tenis temelinde kazanma ve yarışma isteğini barındıran çok yönlü yetkinlikler ve duygular barındıran bir olgudur.  Tenis eğlencedir. Çok sevilen bir arkadaşla oynadığınız bir oyundur bazen, bazen de şampiyonluk için sınırlarınızı zorladığınız bir maçtır. Her şekilde eğlenmesini ve mutlu olmasını bilerek yapılan bir spordur. Kimi zaman kaybetmenin çok daha fazla geliştirdiği ve yol katettiği bir oyundur. Bu spor kilometre işi deyimini çok sık duyacağınız ve zamanla anlamlandıracağınız bir spordur. Ve mutluluk bu kilometre içinde yaşadıklarınızdır. Tenisin size kattıklarıdır. İlk başladığınız günden bu anınıza kadar geçen süreyi nasıl doldurduğunuz dur.

Tenis her şeydir. Raketiyle , rakibiyle ,kortuyla hakemiyle. Yeni dostlarla , yeni zorlu rakiplerle.  Televizyonda tenis maçı gördüğümüzde çakılıp kalmamız la. Çok sevdiğimiz tenisçinin giydiği ayakkabının aynısı giyip ,onun raketinden alıp oynayarak kendimizi sanki onun gibi vuruyormuş gibi hissetmemiz le. Bazen güzel bir tenis maçından sonra ,kortun önünde içtiğimiz iki bardak çaydır.  Tenisle yatan tenisle kalkanlar kişilerdir.

Ve her zaman aklının ve ruhunun bir köşesine işlemiş olan şey; tenis aşkıdır. Tenis aşkı , bu oyunu güzellikleriyle yaşayanların tutulduğu şeydir.  Herkese tenis dolu , mutlu günler…

Tenis aşkı ile Ankara'da güneşin altında Hasan hocam ile antrenman yaparken.

Tenis aşkı ile Ankara’da güneşin altında Hasan hocam ile antrenman yaparken.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir